Akupresura, czyli inaczej refleksologia to metoda medycyny naturalnej

Chociaż nie ma wciąż żadnych naukowych badań, które wytłumaczyłyby jej działanie i potwierdziły efekty, jest bardzo popularna i znana niemal na całym świecie.

Na czym polega akupresura?
Akupresura jest łatwiejszą w wykonaniu formą akupunktury, polegającej na nakłuwaniu specjalnymi igłami określonych miejsc na ciele. W odróżnieniu od akupunktury, w akupresurze nie używa się igieł, a jedynie uciska się i głaszcze konkretne miejsca, co doprowadzić ma do zmniejszenia bólu i pokonania niektórych schorzeń. Akupresura jest starą metodą, wywodzącą się z medycyny chińskiej, znana była już w starożytności. Opiera się na teorii, iż budowa naszego organizmu jest tak skonstruowana, że wszystkie narządy w pewnym sensie współpracują ze sobą, żaden nie działa w pojedynkę. Wyodrębnione zatem zostały specjalne punkty tzw. akupunkturowe. Każde z tych miejsc „odpowiedzialne” jest za funkcjonowanie jakiegoś narządu czy układu. Ich masowanie, nakłuwanie, uciskanie sprawia, że odblokowuje się energia, ustępuje ból części ciała, której taki punkt odpowiada, ułatwione jest m.in. usuwanie toksyn z organizmu.

Jak wygląda zabieg akupresury?
Istnieje wiele salonów medycyny naturalnej, które wykonują tego typu zabiegi. Najczęściej są one połączone z masażem chińskim, co daje dodatkowe korzystne efekty: rozluźnienie, uwolnienie od stresu i napięć mięśniowych, odpoczynek. W zależności od tego, co nam dolega, uciskane będą kolejno punkty odpowiedzialne za chore czy bolesne miejsca. Wiele takich receptorów znajduje się na stopach, dlatego bardzo często się je masuje, zaleca się także noszenie wygodnego obuwia ze specjalnymi wkładkami, częste moczenie nóg itp. Zabieg trwa zwykle około pół godziny, czas jest jednak zależny od sytuacji konkretnego pacjenta. Uciskanie jednego miejsca trwa około minuty – dwóch. Miejsca takiego dotyka się kciukiem lub palcem wskazującym, przyłożonym prostopadle. Ucisk nie jest bardzo mocny, czasem powodować może lekki ból, nie jest to jednak powodem do niepokoju.

Metoda stosowana przez Chińczyków od kilku tysięcy lat. Nie leczy wprawdzie ciężkich chorób - uśmierza jedynie ból, ale co najważniejsze nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Jest wpisana na listę WHO i leczy astmę, alergie, migrenę, choroby układu pokarmowego oraz łagodzi bóle.

Zachodnia medycyna zawsze była sceptycznie nastawiona do medycyny naturalnej, dlatego też akupresurę przyjęła nie bez wątpliwości, przede wszystkim dlatego, że opisane przez Chińczyków kanały energetyczne nie pokrywają się ze splotami nerwowymi. Jednak po przeprowadzeniu badań lekarze udowodnili, że podczas terapii organizm wytwarze endorfiny, łagodzące ból. Obecnie akupresura jest wpisana na listę WHO i leczy astmę, alergie, migrenę, choroby układu pokarmowego oraz łagodzi bóle.

Akupresura wskazana jest szczególnie w stanach depresji i przewlekłych dolegliwości. Nie powinno się stosować akupresury w przypadku otwartych uszkodzeń skóry. Ciąża to stan, w którym również należy uważać ze stosowaniem masażu punktów meridianach. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy terapia nam nie zaszkodzi powinniśmy się skontaktować z lekarzem.

Przed zabiegiem powinniśmy się zrelaksować i rozluźnić. Miejsca, w których znajdują sie receptory są bardzo podatne na dotyk, a kanały energetyczne ułożone są symetrycznie, należy więc masować te punkty po obu stronach ciała. Przy silnych bólach należy masowane miejsca mocniej przyciskać, a przy ostrych objawach choroby przeprowadzać terapię nawet 3 razy dziennie. Najważniejsze jednak jest to, że kiedy występują jakiekolwiek niepokojące dolegliwości związane z akupresurą, terapię należy niezwłocznie przerwać.

Stres

Należy uciskać przez około minutę punkty we wgłębieniach u podstawy czaszki. Złagodzi to napięcie mięśni , karku i ewentualnie głowy.

Napięcie

Przez minutę należy uciskać punkt między kością dużego i drugiego palucha (stopy), w kierunku mniejszego palca.

Roztargnienie

Należy uciskać mocno przez minutę punkt po wewnętrznej stronie stopy, tuż za kłębem stawu dużego palucha. Masaż tego punktu poprawia pamięć i koncentrację.

Niskie ciśnienie

Czubkiem palca uciskaj punkt tuż pod przegrodą nosa.

Przeziębienie

Delikatnie kilka razy masuj palcami brwi, zaczynając od nasady nosa i posuwając się na boki.

Ból głowy i karku

Lekko i rytmicznie uciskaj przez minutę punkt pomiędzy palcem wskazującym a kciukiem. Złagodzisz bóle i zawroty głowy, bóle umiejscowione na twarzy oraz sztywnienie karku. Pomaga też na kaca.

Ból brzucha

Ogrzaną łyżką albo obiema dłońmi łagodnie masuj punkt znajdujący się pod sutkiem na wysokości pępka.

Bóle pleców

Znajdź punkt w środku dołu podkolanowego gdzie wyczuwasz puls. Lekko go uciskaj dwie minuty do trzech razy dziennie.

Brak koncentracji

Oddychając głęboko, uciskaj lekko przez dwie minuty punkt na grzbiecie nosa, pomiędzy brwiami. Powtarzaj 3 - 5 razy.