Arikuloterapia, zwana też akupunkturą ucha lub arikupunkturą, opiera się na założeniu, że ucho jest miniaturowym odzwierciedleniem całego ciała. W związku z tym poprzez nakłuwanie igłami ucha, można zrównoważyć energię, a tym samym wyleczyć całe ciało.

Historia arikuloterapii

Arikuloterapia, jest bodaj najmłodszą gałęzią akupunktury. Chociaż pierwsze wzmianki o uchu jako miejscu, w którym zbiegają się wszystkie kanały energetyczne, pojawiają się już w VI wieku p.n.e. to dopiero badania Paula Nogiera w połowie XX wieku, przypomniały tę wiedzę i zaproponowały jej praktyczne wykorzystanie.

Jak działa arikuloterapia?

Sposób działania tej metody można przedstawić tak: nasz mózg dysponuje mapą całego ciała, która umożliwia u zarządzanie jego funkcjami. Wszystkie informacje przechodzące z ciała do mózgu, ale i z mózgu do ciała, przechodzą również przez małżowiny uszne. Tym samym nakłuwanie ucha pozwala przejąć kontrolę nad funkcjonowaniem wszystkich narządów organizmu. Wymana jest jednak precyzja (nawet o 0,5 mm).

Arikuloterapia a neurobiologia

Chociaż akupunktura ucha nadal nie jest akceptowana przez wszystkie środowiska naukowe, w ostatnich latach coraz częściej dochodzi do głosu grupa specjalistów, wyjaśniająca sposób jej działania przy pomocy mechanizmów neuroembriologicznych oraz neurogenetycznym. Okazuje się bowiem, że w trakcie rozwoju embriologicznego i płodowego powstaje mapa uszna, identyczna z kartograficznym związkiem między mózgiem a ciałem. Jest to kolejny dowód na to, że tradycyjna medycyna chińska znała fakty na temat naszego ciała, które dopiero dzisiaj są odkrywane przez zachodnią naukę. W świetle tego faktu hipoteza, że można sterować mózgiem oraz ciałego przy pomocy nakłuwania ucha ma znacznie lepsze podstawy. W istocie, współcześni praktycy arikuloterapii uważają, że jest ona ni mniej ni więcej jak neurologią stosowaną.

Niebezpieczeństwa arikuloterapii

Jedną z największych zalet arikupunktury jest jest całkowite bezpieczeństwo. Nie ma żadnych skutków ubocznych i nie wiąże się z żadnym zagrożeniem. Z powodzeniem może być stosowana samodzielnie oraz jako uzupełnienie konwencjonalnej terapii.

Kategorie: Medycyna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Follow by Email
Facebook
Facebook
YouTube
Instagram